1.JPG2.jpg4.JPG5.jpg9.JPG

LRVVKA PREZENTACIJA DRUSKININKUOSE: „ŠVIEŽIAI, SVEIKAI IR ŠVENTIŠKAI“

 Pavasariškai šiltą gegužės sekmadienį viešbutyje „Europa Royale Druskininkai“ LRVVKA vėl subūrė draugėn vienos profesijos - virėjų - atstovus. Restoranų ir kavinių šefai, virėjai, besiruošiantys tapti šefais, jaukiai  sėdėjo viešbučio restorano salėje, šventiškai išpuoštoje baltais kėdžių užvalkalais, perjuostais aukso spalvos kaspinais, ir draugiškai šurmuliavo, smagiai leido laiką savi tarp savų ir laukė LRVVKA šių metų antrosios prezentacijos, kurios temą padiktavo artėjanti vasara ir kurortinės zonos ypatumai. Pristatytų patiekalų tema - „Šviežiai, sveikai ir šventiškai“. Kaip visada, salė buvo pilna baltais virėjų švarkais pasipuošusių žmonių, tarp kurių šmėžavo ir maisto produktų tiekėjų atstovai, atvežę virtuvių šefams pristatyti Lietuvos rinkoje naujų produktų: tirpstančios burnoje Velso ėrienos, traškių šparagų, užaugintų „Genovaitės uogainės“ ūkyje, šefo druskininkiečio, Tomo Mockūno, prašmatniai patiektos kraujinės dešros, ir žinoma, lietuviškos vištienos bei specializuotų miltų makaronams.

Prezentacijai patiekalus kūrė ir pristatė jaunieji Lietuvos šefai, kurių daugelis tik prieš pusmetį įstojo į asociaciją, bet jau pelnė nugalėtojų laurus Lietuvos ir užsienio čempionatuose. Išradingumu gaminant  patiekalus , begaline meile savo darbui ir pagarba kolegoms dalinosi: Deivydas Praspaliauskas, restoranas „Bistro 1 dublis”; Audrius Goštautas ir Pavel Koncejalov, viešbučio „Kempinski Hotel Cathedral Square“, restorano „Telegrafas“ vyr. virėjai; Evaldas Juška iš restorano „Lauro lapas“; Justinas Kapkovičius - „IDW Esperanza Resort“; Artūras Samavičius, restorano „Imperial by California Gourmet“ virėjas; Tomas Mockūnas iš viešbučio „Grand SPA Lietuva“; Jaroslav Orševski, restorano „Siesta“ vyr. virėjas; Jevgenij Volkov iš „Park Inn Vilnius North“; Eduardas Radzivilovas, UAB „Mažoji Ragainė“ gamybos vadovas. Puikiai vyrų gamintojų draugijoje jautėsi ir dvi prezentacijos patiekalus gaminančios moterys: šefė Aldona Gečienė (restoranas „Imperial by California Gourmet“) ir Beata Nicholson („Beatos virtuvė“), įsiliejusi į asociacijos kolektyvą būtent šį sekmadienį.

Nauji LRVVKA nariai džiugina


Kiekviename LRVVKA renginyje priimame į savo būrį vis naujų virtuvės šefų, jų pagalbininkų, gastronomijos kultūros puoselėtojų. Šį kartą džiaugsmingai buvo sutikti 4 nauji asociacijos nariai: Evaldas Juška (restoranas „Lauro lapas“) - iki šiol Evaldas buvo kandidatu į narius; viešbučio „Europa Royale Druskininkai” restoranas, atstovaujamas gamybos vadovės Inesos Subačienės. Pilnateisiais kandidatais į narius išreiškė norą būti ir jais tapo: Beata Nicholson – žurnalistė, kulinarinių knygų ir TV laidų autorė,  Pavel Koncejalov – čempionato „Lietuvos Jaunasis virėjas 2014“ nugalėtojas (restoranas „Telegrafas“, viešbutis „Kempinski Hotel Cathedral Square“), Egidijus Šešelgis (restoranų grupė Fortas“) ir Rolandas Daukšys (viešbutis Violeta”, Druskininkai).

Džiaugiamės kiekvienu kulinaru ir konditeriu, kuris išreiškia norą tapti LRVVKA nariu ir to siekia, o tai reiškia turi didelių profesinių tikslų ir ambicijų, nori būti profesionalų komandos dalimi.  Pasak Beatos Nicholson, norėdami jausti pasitenkinimą savo veikla ir matyti džiaugsmą, kurį suteikiame žmonėms, negalime sustoti, privalome mokytis visą gyvenimą. Šiame mokymosi kelyje daugiausiai patirties pasisemiame iš savo kolegų – stebėdami, ragaudami, gyvai bendraudami. Bendradarbiaujant su kolegomis, visuomet sau kelsime aukštesnius tikslus, generuosime pažangesnes idėjas, visada jausime kolegų palaikymą ir žinosime, kad esame teisingame kelyje.

Lietuvos gastronominė ateitis – puikiose rankose (arba Lietuvos gastronominei veiklai prognozuojama šviesi ateitis)

Trys jaunieji gastronomijos talentai, LRVVKA nariai, kovo pabaigoje dalyvavę Sankt Peterburge vykstančiame kasmetiniame konkurse „Baltic Culinary Star Cup“ pelnė Lietuvai II-ąją komandinę vietą ir 2 sidabro bei 1 bronzos medalius.  Visi tarptautinio konkurso dalyviai prezentacijos svečiams pristatė savo gamintus konkursinius patiekalus, kuriais visi liko sužavėti ir jaunųjų kolegų darbus įvertino plojimais.

Justinas Kapkovičius(„IDW Esperanza Resort“) gamino lašišų sultinį su lašišų odos traškučiu, pagamintu su obuoliais virtą lašišų odą džiovinant ir spraginant ją aliejuje; obels dūmais rūkytą ir keptą žemoje temperatūroje lašišų filė, lašišų kroketą, lašišų ir obuolių espumą. Papildomas garnyras buvo poras su šukučių infuzija - morkų kremas su ruduoju sviestu, morkų traškučiai, raugintų agurkėlių ir petražolių padažas bei mažos daržovės.

Evaldas Juška (restoranas „Lauro lapas“) konkursui ruošė antienos krūtinėlę, virtą žemoje temperatūroje ir antienos suktinį su malto dekstrino pelenais, patiektą su karamelizuota kriauše apelsinų ir vyno redukcijoje, keptais šalotiniais svogūnais, baltojo vyno drebučiais su prieskoniais, rūkytų lazdyno riešutų aliejumi, karštu svogūnų, obuolių ir čiobrelių kremu, antienos padažu, rudo sviesto ir morkų putėsiais, mažomis daržovėmis ir marinuotais pankoliais.


Artūras Samavičius (restoranas „Imperial by California Gourmet“) rungėsi sudėtingiausioje rungtyje - „Juodoji dėžė“ ir gamino banketinį patiekalą „Veršienos išpjova, pateikiama trimis būdais“ (laimėta II vieta, sidabro medalis). Šiame patiekale veršienos bei mascarponės sūrio putėsiai patiekiami su čili, pomidorų ir imbiero padažu, veršienos suktinukas su šparagais ir burokėlių kremu bei rūkyta veršiena su keptų paprikų kremu. Papildomas garnyras - keptos Princese Amandine bulvytės su šalotinių svogūnų espuma, mažomis morkytėmis, cidonija, perliniais svogūnėliais, taip pat šviežių daržovių salotomis su putpelių kiaušiniu ir grūdėtųjų garstyčių užpilu. Visus patiekalus Artūras patiekė ant originalių  stiklo indų, specialiai pagamintų šiam konkursui.

Deivydas Praspaliauskas (restoranas „Bistro 1 dublis”) šių metų balandžio mėn. dalyvavo Lenkijoje, Bydgocscz mieste, vykusiame konkurse „Trendy Chocolate chef“ ir laimėjo aukso medalį ir pirmąją vietą.  Prezentacijoje Deivydas susirinkusiems kolegoms linksmai papasakojo prisiminimus iš konkurso, pasidalino įžvalgomis, kokia svarbi yra idėja ir jos perteikimas konkursiniuose patiekaluose. 

Atkurdamas konkursinį patiekalą prieš dalyvių akis, Deivydas greitakalbe žėrė patiekalo gamybos detales: „pradėjau nuo temperuotos plekšnės, ją gardindamas „Santa Maria” kakava ir čili. Su ja buvo derinamas pastarnokų ir balto šokolado bei morkų ir lazdyno riešutų kremas, taip pat lengvos, šiltos, įdomios salotos iš bobausių, pankolių, brokolių ir žirnių, patiekalas papuoštas ridikėliais ir burokėlių daigais”. Ir salotos, ir patiekale panaudota „Reaton“ plekšnių filė buvo labai skanūs.

Desertui - kūrybinių idėjų nestokojantis šefas - didelėje ir gilioje lėkštėje „išaugino“ medį, kuris tarsi pratęsė jo restorano „Birsto 1 dublis” idėjos gyvenimą: „Medis...Šaknys. Buvo ir saldintų kviečių ir traškaus šokolado, ant kurių gulėjo šaukštas kreminių spanguolių ledų. Kamienas ir šakos buvo iš obuolių ir juodojo kardamono. Pernokusios uogos - alaus salykle troškinti džiovinti vaisiai, prinokusios uogos buvo spanguolių džemas. Žiedlapiai - liofilizuotos spanguolės”. Taip patiekalai pasakoja istorijas, kurios ragautojams ne mažiau įdomios nei patiekalų skonis, sustiprina patiekalo padarytą įspūdį, patiekalas ilgiau prisimenamas.

Šventiniai patiekalai stebino savo skoniais, poskoniais ir išradingumu pateikimu

„Rūkytas vištienos „Confit” patiektas su lietuviškos juodos duonos tyre” - karštą patiekalą, primenantį lietuvišką šaltieną, pristatė Audrius Goštautas - antrasis šefas ir Pavel Koncejalov, vyresnysis virėjas, dirbantys restorane restoranas „Telegrafas“, įsikūrusiame viešbutyje „Kempinski Hotel Cathedral Square“. Audrius ir Pavelas pristatė AB „Vilniaus paukštynas“ produktus (plonintą vištienos filė ir plonintą šlaunelių mėsą). Jie pagamino patiekalą iš dviejų dalių: vištienos filė, lietuviškos juodos duonos, vietinių šakninių daržovių tyrės ir vištienos šlaunelių mėsos, pagamintos „confit“ būdu su lengvu dūmo aromatu. Garnyrui ir dekoracijoms jaunieji kolegos naudojo lietuvių ūkininkės G. Sakalauskienės užaugintus žaliuosius šparagus ir spanguolių putą.


Audrius dalinosi gamybos proceso detalėmis:„tyrei visus produktus troškinome grietinėlėje su sviestu, panašiomis proporcijomis, tik norėjome užakcentuoti duoną, jos dėjome gerokai daugiau, gautą troškinį trynėme naudojant „Pacojet“, todėl tyrę pavyko idealiai sutrinti, su ja galima buvo net piešti. Kita patiekalo dalis šiek tiek sudėtingesnė, jai paruošti reikėjo daugiau laiko ir pastangų. Vištienos šlaunų mėsą kepėme įkaitintuose anties riebaluose tol, kol suminkštėjo. Tuomet ją rūkėme apie 10-15 min. Tokio proceso metu vištiena išsausėja, todėl mėsą reikia rūkinti neilgai. Gautą vištieną atvėsinome vištienos „consome“ naudodami agar agarą, kurio savybės leido patiekalą pašildyti iki 85 C, neištirpinant drebučių. Tokiu būdu pagaminome karštą, kaip daugelis druskininkiečių virėjų pavadino, į šaltieną panašią želė. Šiuo atveju tai turėtų vadintis „karštiena“  – juokiasi Audrius ir tęsia pasakojimą: „šparagus blanširavome ir trumpai kepinome svieste, patiekėme dar traškius, tokie jie yra skaniausi. Dar vienas karšto patiekalo akcentas – spanguolių puta, ji dar po geros valandos laikėsi lėkštėje lyg tik ką išplakta - tai buvo pasiekta panaudojant lecitiną.“

Prašmatnūs patiekalai -  „Grilyje kepta Velso ėriuko nugarinė su kaulu, gardinta miško grybais“ ir „Velso ėriuko karka, troškinta  Proto vyne su miniatiūrinėmis daržovėmis“, pagaminti virtuvės šefės Aldonos Gečienės (restoranas  „Imperial by California Gourmet“), patvirtino pristačiusio Velso ėrieną verslininko Romo Venio žodžius, kad  „ši mėsa išauginta unikalios gamtos apsuptyje, savito bei išskirtinio skonio, itin švelni, minkšta, aromatinga.“ Aldona Velso ėrienai gardinti naudojo „Santa Maria“ bazilikus, raudonėlius, penkių pipirų mišinį. Romas Venys - išpjaustytojas, sertifikuotas ES, nuosekliai demonstravo jauno ėriuko išpjaustymą, akcentuodamas, kad iš kiekvienos dalies (kojos blauzda,  „Rump“ steikas, nugarinė su šonkauliais, mentės vyniotinis) galima paruošti puikius, sultingus patiekalus, kurie ypač gardūs su mėtomis ir medumi. Velso ėriena, turinti išskirtines savybes bei reputaciją, yra Europos Komisijos pripažintas unikalus šalies paveldas, kuriam suteiktas prestižinis Saugomos geografinės nuorodos (SGN) statusas - kokybės standartas.


Tomas Mockūnas, viešbutyje „Grand SPA Lietuva“, Druskininkuose, įsikūrusio restorano šefas, pristatė UAB „Reaton“ naujieną - kraujinę dešrą, kurią apkepė su sūdytais apelsinais, padažą gamino iš ožkų sūriu su grybais, garnyrui paruošė laužytus miežinius perliukus, naudodamas daugiaryžio gamybos technologiją, „Santa Maria“ druska ir juodaisiais pipirais pagardintus lietuviškus šparagus, morkytes, žiedinius kopūstus lengvai apkepė, puošė bobausių traškučiais, džiovintais vynuoginiais pomidoriukais. Visus prezentacijos dalyvius sužavėjo Tomo patiekalo pateikimo lėkštėje būdas ir skonis. 

Lietuviški šparagai, išauginti „Genovaitės uogainė“ ūkyje, buvo panaudoti, gaminant patiekalus. Ši puiki daržovė papildė valgių skonį ir skirtingais būdais gaminant gauta tekstūra, papuošė gaminamus patiekalus.

Jevgenij Volkov, viešbučio „Park Inn Vilnius North“ gamybos vadovas, iš AB  „Kauno Grūdai“ miltų makaronams paruošė „Tagliatelle su bazilikų Pesto padažu“. Šie specializuoti miltai makaronams tinka gaminti visų rūšių makaronus ir pastą. Pagaminti iš tokių miltų makaronai termiškai apdorojant neištęžta, nesulimpa, yra kietesni, maistingesni ir juos lengva patiems pagaminti.


Lengvi vasariški patiekalai, skirti valgyti lauke, jaukiai įsikūrus „ant žolės“


Jaroslav Orševski (restoranas „Siesta”) vaišino visus užkandžiu „Tempūros tešloje keptomis daržovėmis ir vištienos juostelėmis“. Traškios daržovės ir AB „Vilniaus paukštynas” juostelėmis pjaustyta vištienos filė buvo apkeptos naudojant AB „Kauno Grūdai“ miltinį mišinį „Tempūra”. Traškia plutele apkepti galima ne tik daržoves, vištieną, bet ir jūros gėrybes. Iš šio miltinio mišinio tešlą galima paruošti labai greitai ir lengvai bei pasigaminti įvairių traškių užkandžių. Užkandis lengvas, pagardintas „Santa Maria“ pristatoma rinkoje naujiena – padažais „World to go“, skirtais naudojimui tiek patiekalų gamybos procese, tiek ir pateikti prie pagamintų patiekalų. Pristatoma virš 10 skirtingų padažų rūšių, kurių sudėtyje yra daržovių gabalėlių; jų dėka atrodo, kad padažas yra ką tik pagamintas. Artūras Braslauskas, „Santa Maria“ kompanijos atstovybės Lietuvoje technologas, įvardino ne vieną „World to go“ padažų privalumą, vienas jų - visada bus išlaikyta ta pati padažo kokybė, padėsianti patiekalui išlaikyti vienodą skonį. 


Eduardas Radzivilovas (UAB Mažoji Ragainė“) pagamino labia madingu tampantį kiekvienos maitinimo įstaigos patiekalą - Poliarinės duonos suvožtinį su vištieną, brie sūriu ir avokadu. UAB Reaton“ pristatoma poliarinė duona ypatingai tinka vasarą gaminti suvožtinius - ji yra salstelėjusio skonio, yra tinkamo dydžio - tokį suvožtinį patogu valgyti lauke ir mėgautis vasaros žaluma bei geru oru. Poliarinės duonos suvožtiniui pagaminti buvo naudojama vištienos vidinė file be sausgyslės, kurią patiekė AB Vilniaus paukštynas”.

Eduardas dalinasi patiekalo gamybos patirtimi: Skandinavišką poliarinę duoną paskrudiname 180 C - 5 min. Aptepame Pesto padažu ir česnakine užtepėle. Mėsą pries kepant, marijuojame su Santa Mariaapelsininiais pipirais. Vištieną dedame į įkaitintą keptuvę, įdėjus iškart sumažiname kaitrą, kepame 3 min., naudojant Velso ėrieną, kepame 5 min. Brie sūrį sutrupiname vienodomis dalimis su avokadu, skonį paryškiname Santa Maria avokadų kremu. Dedame ant perpjautos duonos salotų lapus, saulėgrąžų daigus (prostate ūkininkas R. Grajauskas), vištieną, svogūnus, brie sūrio ir avocado kremą, uždengiame duonele. Šefas palinkėjo visiems pasimėgauti suvožtiniais ir jo linkėjimas buvo įgyvendintas - paruoštas užkandis buvo greitai suvalgytas, o kai kam ir nebeliko.

Beata Nicholson, prezentacijos metu įsiliejusi į LRVVKA gretas, pagamino tris skirtingas salotas, kuriomis buvo įdarytas avokadas. Užkandis skirtas tiems, kurie nenori valgyti miltinių gaminių, sočių pietų. Tai gaivios trijų rūšių salotos: Lietuviškas tabbouleh” su grikiais, morkomis ir sezamo pasta bei jogurto padažu”, „Ridikėlių gvakamolė su rūgštynėmis, čipotle, agurkais ir graikišku jogurtu” ir „Gruziniškai lietuviškos pomidorų, avokado ir sūrio salotos su kanapių ir linų sėmenų druska”. Salotos avokadų laiveliuose, norint dar gali būti paskanintos ir lėkštę avokadomis. 


Saldus stalas – nauji gamybos metodai ir išradinga puošyba


Justinas Kapkovičius visus nustebino įspūdingu desertu - skirtingų skonių karamelės saldainiais. Mėtų ir egzotinių vaisių karamelės su irisais patiekti cukraus kolboje. Sudedamosios įspūdingų formų deserto dalys: moliūgų kremas, morengas, vaisių tyrių traškučiai. Deserto gamybai Justinas naudojo naudojo „Dansukker“ produktus: auksaspalvį ir šviesųjį sirupus bei UAB „Sangaida“ mėtų ir egzotinį „Monin“ sirupus, karameliniams irisams - „Millac Gold“ grietinėlę.

Evaldas Juška pagamino „Ruginį salyklo  „Parfait“ su burokėlių skonio „paukščių pienu“ ir šviežių mėtų  panna cotta“. Virtuvės šefas naudojo serbentų ir jaunų rabarbarų tyrę, ruginio salyklo „Parfait“ (saldintas kremas), burokėlių paukščių pieną, mėtų ir graikiško jogurto „Panna Cotta“, karamelizuotą meduje duoną, burokėlių džemą su pektinu bei morengo trupinius, grietinėlę „Millac Gold“. Burokėlių ir serbentų džemą bei panna cotta Evaldas gardino „Dansukker“ cukrumi uogienėms, o saldintam kremui naudojo vanilinį cukrų.

Visi patiekalai, paruošti ir patiekti renginio dalyviams, buvo gardinami ypatingo skonio „Santa Maria“ prieskoniais. Visų valgių gamyboje buvo gausiai naudojamos daržovės, šias renginiui padovanojo UAB „Litbana“; daugelio patiekalų gamyboje buvo naudojami „Promo Cash& Carry” produktai: aliejus, sviestas, riešutai, sūris. Ruošiami patiekalai buvo gardinami UAB „Sangaida“ grietinėle „Millac Gold“. Patiekalų puošimui naudoti ūkininko R. Grajausko žalumynai.

UAB „Jokado projektai” pateikė madingus kėdžių užvalkalus ir aukso spalvos kaspinus, kurie suteikė renginiui šventiškumo.

UAB „Manjana“ priminė apie  aliejaus stebėsenos testus, kurie yra būtini, kad riebalai gruzdintuvėse būtų keičiami laiku. Ši įmonė pristatė  rinkoje esančią naujovę, taupančią sąnaudas ir  vietą virtuvėje bei garantuojančią puikius plovimo rezultatus, tai – automatinėse indų plovimo mašinose naudojamas plovimo ir skalavimo skystis viename produkte. Šis unikalus produktas leidžia pasiekti puikius plovimo rezultatus, nebereikia dviejų produktų – taip sumažinamos plovimo sąnaudos bei išmetamų atliekų kiekis. Manjana“ akcentavo naujoves, kurios Lietuvą pasieks šių metų rudenį – tai išmanūs sprendimai higieninio popieriaus srityje: dozatoriai pranešantys, kada reikia papildyti popieriaus laikiklius ar ištuštinti šiukšlių dėžes, o taip pat chemijos sąnaudų stebėsenos sistemas, leidžiančios realiu laiku matyti sunaudojamą priemonių kiekį indų plovimo mašinose ir matyti bei analizuoti rankų plovimo dažnumą gamybos vietose.


Nuoširdžiai dėkojame LRVVKA rėmėjams ir viešbučio „Europa Royale Druskininkai” restorano komandai už priėmimą ir pagalbą LRVVKA nariams. Dėkojame LRVVKA infomaciniams rėmėjams: www.meniu.lt, žurnalui „Geras skonis“, žurnalui „Restoranų verslas“, leidiniui „Horeca Guru“, interneto svetainei www.restoranai.lt.


DAUGIAU INFORMACIJOS:

LRVVKA administracija

Tel. 8 615 67405

El. p. Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

 

Joomla templates by a4joomla